تعزيه خواني هنر نمايشي كميجان komijantazie   

  عشق زينب بيماري نيست جز فوق جنون.........هركه گويد يا حسين بر او سرايت ميكند..........اي كه بيماري چرا نزد طبيبان ميروي.......خرده نان سفره زينب كفايت ميكند.........كربلا باشد سفارت خانه حق بر زمين......اين سفارتخانه را زينب صدارت ميكند.........بيرق خون خواه شاه كربلا اين مطلب است......اهل عالم گوش باشيد اين سپاه زينب است

  تماس با من

  آرشيو

  ابزار و امکانات

 

لوگوي وبلاگ شما


:حضور و غياب

  سايت هاي مرتبط با كميجان

لينك اول

history of komijanتاريخ كميجان

اخبار كميجان

فرهنگ و آداب و رسوم كميجان

نامداران كميجان

قصه هاي كميجان

تعزیه خوانان زرقان

شهداي كميجان

عراقي شاعر نامدار

ايل هاي برچلو و بزچلو

history of komijanتاريخ كميجان

اخبار كميجان

ماجراهاي پدربزرگ

نامداران كميجان

درباره نويسنده

طنزهاي داداشعلي كلواني

تغذيه مصنوعي باستاني كميجان

  صاحبخونه

 

 

  حسينيه کميجان

 

 

حسينيه امام خميني

از قديم الايام محلة سراب كميجان داراي يك مسجد بود و وقتي ماه محرم مي شد بزرگان و امناي مسجد و محله با همديگر صحبت ميكردند كه چون براي عزاداري امام حسين همه جور آدم از پير و جوان به مجلس مي آيند و از طرفي كسي كه پا به مسجد ميگذارد بايد پاك و طاهر باشد ، لذا براي رفع هرگونه شبهه اي بهتر است يك حسينيه اي بسازيم تا مردم با خيال راحت در آنجا رفت و آمد و عزاداري كنند .

در اين رابطه يك باور هم در مورد اشياء و اقلام و لوازم اهدايي و وقفي مردم به مسجد بود وبرخي معتقد بودند كه نبايد از اين لوازم در مراسم عزاداري ها استفاده كرد .

كم كم اين باورها و افزايش جمعيت و بالا رفتن توان اقتصادي مردم ، اين آرزوي قديمي را به مرحلة عمل نزديك كرد .

وقتي كه مرحوم ولي هاشمعلي و همسرش قمرطلا برحمت ايزدي رفتند ، فرزندان آندو حياط و خانة ارثي خود را كه روبروي درب پشتي مسجد و كنار قنات سراب عيسي آباد و جنب حمام عمومي قرار داشت ، براي احداث حسينيه وقف محل نمودند و براي آباء و اجداد و درگذشتگان و خودشان صدقة جاريه اي باقي گذاشتند و جزو كساني شدند كه مصداق مصرع “ كس نيارد ، تو خود زپيش فرست “ ميباشند .

 ان شاءالله كه مقبول درگاه خداوند متعال و ائمة طاهرين قرار گيرد .

بعد از آن بازماندگان و ورثة مرحوم عباس نايب علي هم به آنان تأسي كرده و حياط و خانة موروثي خود را به حسينيه بخشيدند ، ولي هنوز كار تكميل نشده بود و آخرين بخش مربوط به ورثة جعفر كربلايي علي بود ، كه آنان نيز بخشي را به رايگان بخشيده و بخشي را نيز به حسينيه فروختند و عرصة لازم فراهم آمد .

محمد آقا بهادري نيز با هديه كردن حياط و خانة خود به حسينيه موجب جايگزيني آن با منزل فردي شد كه با تخريب منزل وي عرصه حسينيه گسترش يافت .

مرحوم الله وردي غلامعلي بگ و پسرانش و خانواده كرباسي نيز با اهدا و وقف نمودن بخشي از منزل و حياط خود به احداث حسينيه ياري رساندند .

از همان موقع تعزيه گردانان و كساني كه داوطلبانه خدمات مختلف مورد نياز مراسم تعزيه را انجام ميدادند ، در مجالس تعزيه دوره افتاده و اقدام به جمع آوري كمكهاي مردمي كردند و در اين مجالس كه جزوي از تعزيه ها شده مردم و حاضرين و حتي غائبين با تلفن هداياي مختلفي را از نقد و جنس و كاريدي و تخصصي بعهده گرفته و بلافاصله ادا ميكردند و قبوض كمك به حسينيه را دريافت ميكردند .

كساني كه جمع آوري كمكهاي مردمي و تشويق مردم به اهداي كمكها و وقف زمين و غيره را بعهده گرفتند و الحق هم خوب از پس وظيفة داوطلبانة خود برآمدند خيلي زياد بودند و ممكن است از قلم اينجانب بيرون باشند ولي در اينجا با ذكر اسامي تعدادي از كساني كه در اينراه پيشقدم بودند براي همگي آنان و فراموش شدگان اجر از خدا طلب ميكنم .

درسرخط نامها و اسامي بايد نام حجه الاسلام والمسلمين حاج علي اصغر كميجاني را بياورم كه با جديت تمام امور مختلف احداث حسينية امام خميني را بعهده داشته و با درايت و مشورت با ساير بزرگان و علاقمندان و جوانان محل اقدام نموده و كماكان پيگير امور مربوطه ميباشد .

خدا به خودش خير كثير و به پدر و مادر و آباء و اجداد و خصوصاً برادر شهيدش شهيد احمد كميجاني ، ثواب بيحد عنايت فرمايد .

عباس بيات و منصور تجلي و عزيز شاهمرادي و ...  و خيلي از جوانان كميجان كه در جمع آوري كمكهاي مردمي كوشش و جديت به خرج ميدهند و جميع مردم ، اعم از زن و مرد و دختر و پسر و پير و جوان  كه با صدق و صفا و اخلاص و اعتقاد عميق كمكهاي زيادي به اين كار عام المنفعه كه از افتخارات شهر و محله است مي نمايند .

چه بسيار زناني كه ارث پدري خود را به اين حركت بخشيده اند ، چه بسيار زنان و دختراني كه طلا و زينت آلات خود را في المجلس از خود جدا كرده و بدون چشمداشت و حتي نام بردن از خودشان و كارشان در كيسة عزيز شاهمرادي ريخته اند.

جا دارد براي همة كساني كه به هرشكل و هر اندازه در كار احداث حسينية امام خميني مشاركت كرده اند ، دعاي خير نموده و براي آباء و اجداد و پدر ومادر و گذشتگان و آيندگانشان تا ابدالآباد خير كثير و ثواب عظيم و بي حد از درگاه خداوند عالميان مسئلت نمايم ، خداوند انشاءالله به اندازة دانه هاي ريز شن و ماسه و سنگ و خاك تمامي مصالح مصرف شده در ساختمان حسينيه و زينبية درحال احداث سراب ، ثواب به روح خود و اسلاف و اعقابشان عايد و واصل بگرداند . ان شاءالله .

خدا قبول کند

Mohammad Komijani

هر چه ميخواهد دل تنگت بگو