حسينيه کميجان

 

حسينيه امام خميني <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

از قديم الايام محلة سراب كميجان داراي يك مسجد بود و وقتي ماه محرم مي شد بزرگان و امناي مسجد و محله با همديگر صحبت ميكردند كه چون براي عزاداري امام حسين همه جور آدم از پير و جوان به مجلس مي آيند و از طرفي كسي كه پا به مسجد ميگذارد بايد پاك و طاهر باشد ، لذا براي رفع هرگونه شبهه اي بهتر است يك حسينيه اي بسازيم تا مردم با خيال راحت در آنجا رفت و آمد و عزاداري كنند .

در اين رابطه يك باور هم در مورد اشياء و اقلام و لوازم اهدايي و وقفي مردم به مسجد بود وبرخي معتقد بودند كه نبايد از اين لوازم در مراسم عزاداري ها استفاده كرد .

كم كم اين باورها و افزايش جمعيت و بالا رفتن توان اقتصادي مردم ، اين آرزوي قديمي را به مرحلة عمل نزديك كرد .

وقتي كه مرحوم ولي هاشمعلي و همسرش قمرطلا برحمت ايزدي رفتند ، فرزندان آندو حياط و خانة ارثي خود را كه روبروي درب پشتي مسجد و كنار قنات سراب عيسي آباد و جنب حمام عمومي قرار داشت ، براي احداث حسينيه وقف محل نمودند و براي آباء و اجداد و درگذشتگان و خودشان صدقة جاريه اي باقي گذاشتند و جزو كساني شدند كه مصداق مصرع “ كس نيارد ، تو خود زپيش فرست “ ميباشند .

 ان شاءالله كه مقبول درگاه خداوند متعال و ائمة طاهرين قرار گيرد .

بعد از آن بازماندگان و ورثة مرحوم عباس نايب علي هم به آنان تأسي كرده و حياط و خانة موروثي خود را به حسينيه بخشيدند ، ولي هنوز كار تكميل نشده بود و آخرين بخش مربوط به ورثة جعفر كربلايي علي بود ، كه آنان نيز بخشي را به رايگان بخشيده و بخشي را نيز به حسينيه فروختند و عرصة لازم فراهم آمد .

محمد آقا بهادري نيز با هديه كردن حياط و خانة خود به حسينيه موجب جايگزيني آن با منزل فردي شد كه با تخريب منزل وي عرصه حسينيه گسترش يافت .

مرحوم الله وردي غلامعلي بگ و پسرانش و خانواده كرباسي نيز با اهدا و وقف نمودن بخشي از منزل و حياط خود به احداث حسينيه ياري رساندند .

از همان موقع تعزيه گردانان و كساني كه داوطلبانه خدمات مختلف مورد نياز مراسم تعزيه را انجام ميدادند ، در مجالس تعزيه دوره افتاده و اقدام به جمع آوري كمكهاي مردمي كردند و در اين مجالس كه جزوي از تعزيه ها شده مردم و حاضرين و حتي غائبين با تلفن هداياي مختلفي را از نقد و جنس و كاريدي و تخصصي بعهده گرفته و بلافاصله ادا ميكردند و قبوض كمك به حسينيه را دريافت ميكردند .

كساني كه جمع آوري كمكهاي مردمي و تشويق مردم به اهداي كمكها و وقف زمين و غيره را بعهده گرفتند و الحق هم خوب از پس وظيفة داوطلبانة خود برآمدند خيلي زياد بودند و ممكن است از قلم اينجانب بيرون باشند ولي در اينجا با ذكر اسامي تعدادي از كساني كه در اينراه پيشقدم بودند براي همگي آنان و فراموش شدگان اجر از خدا طلب ميكنم .

درسرخط نامها و اسامي بايد نام حجه الاسلام والمسلمين حاج علي اصغر كميجاني را بياورم كه با جديت تمام امور مختلف احداث حسينية امام خميني را بعهده داشته و با درايت و مشورت با ساير بزرگان و علاقمندان و جوانان محل اقدام نموده و كماكان پيگير امور مربوطه ميباشد .

خدا به خودش خير كثير و به پدر و مادر و آباء و اجداد و خصوصاً برادر شهيدش شهيد احمد كميجاني ، ثواب بيحد عنايت فرمايد .

عباس بيات و منصور تجلي و عزيز شاهمرادي و ...  و خيلي از جوانان كميجان كه در جمع آوري كمكهاي مردمي كوشش و جديت به خرج ميدهند و جميع مردم ، اعم از زن و مرد و دختر و پسر و پير و جوان  كه با صدق و صفا و اخلاص و اعتقاد عميق كمكهاي زيادي به اين كار عام المنفعه كه از افتخارات شهر و محله است مي نمايند .

چه بسيار زناني كه ارث پدري خود را به اين حركت بخشيده اند ، چه بسيار زنان و دختراني كه طلا و زينت آلات خود را في المجلس از خود جدا كرده و بدون چشمداشت و حتي نام بردن از خودشان و كارشان در كيسة عزيز شاهمرادي ريخته اند.

جا دارد براي همة كساني كه به هرشكل و هر اندازه در كار احداث حسينية امام خميني مشاركت كرده اند ، دعاي خير نموده و براي آباء و اجداد و پدر ومادر و گذشتگان و آيندگانشان تا ابدالآباد خير كثير و ثواب عظيم و بي حد از درگاه خداوند عالميان مسئلت نمايم ، خداوند انشاءالله به اندازة دانه هاي ريز شن و ماسه و سنگ و خاك تمامي مصالح مصرف شده در ساختمان حسينيه و زينبية درحال احداث سراب ، ثواب به روح خود و اسلاف و اعقابشان عايد و واصل بگرداند . ان شاءالله .

خدا قبول کند

/ 0 نظر / 7 بازدید