اهل بيت حرم

زنان و كودكان حرم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

در جريان وقايع كربلا نيز تعدادي از اهل و عيال حضرت امام حسين به همراه خواهر رشيدش زينب حضور داشتند كه بعد از روز عاشورا و پس از به شهادت رسيدن آن امام همام به اسارت درآمده و تا شام برده شدند و باعث زنده ماندن حماسة عاشورا و برملا شدن توطئة يزيد درمورد خارجي قلمداد كردن حسين و يارانش گرديدند .

 تعدادي از مردان در تعزيه نقش اين زنان اهل حرم را بعهده ميگيرند.

شبيه خوان زينب در بين بقيه بيشترين نقش را بعهده داشته و پس از او سنگين ترين نقش بعهدة شبيه خوان سكينه است ،كه مخصوصاً نسخة سكينه خوان در روز عاشورا بسيار سنگين و پرزحمت است . حاجي قيه محمد كميجاني بيش از بيست سال عهده دار نقش زينب خواني در محلة سراب بود  ، او علاوه بر نقش زينب و ام ليلا ، نقش مادر وهب را نيز بعهده ميگرفت و هرگز حاضر نبود كه در روز عاشورا اين نقش را بديگري واگذار نمايد .

علت اينكار هم آن بود كه پس از رفتن وهب به ميدان و شهيد شدنش ، شمر سر آن جوان را به مقابل خيمة مادرش ( مادر وهب ) پرتاب ميكرد و مادر وهب پس از ديدن سر فرزندش ، آنرا برداشته و پس از پاك كردن و بوسيدن و گلاب زدن ، دوباره سر را به ميدان جنگ پرتاب ميكرد و ميگفت :

 ما چيزي را كه در راه خدا داديم ، پس نميگيريم .

او سپس عمود خيمه را كه چوب ضخيم و بلندي بود برميداشت و به لشگريان شمر حمله ميكرد و حاجي قيه محمد در اين قسمت با چنان شور و حدتي با لشگر شمر مي جنگيد كه چندين چوب را بر سر و سپر شمر و ابن سعد مي شكست و آنها از وي در اين لحظات به شدت وحشت ميكردند و به اطراف فرار ميكردند .

حاج قيه محمد ميگفت من با زدن اين چند چوب ، انگار دارم تلافي تمام ظلم و ستم يزيديان به خاندان و اهل بيت پيامبر را از آنان مي ستانم .

 علاوه بر اينان ام ليلا و رباب و شهربانو و رقيه و ديگران هم بر طبق تعزيه هاي خاص نقش هايي را بعهده ميگيرند .

ولي عموم بچه هاي علاقمند به تعزيه خواني از همين اهل حرم بروز مي كنند و بظهور مي رسند ، چون اغلب بچه هاي علاقمند را به عنوان طفلان خرد اهل بيت لباس پوشانده و در كنار بقية اهل حرم مي نشانند تا به تدريج با حضور در ميان جمع مردم مأنوس شده و ترس و خجالتش بريزد و سپس كم كم نسخه هاي كوتاه بدستش مي دهند تا بخواند و خواندن را تمرين كند و وقتي ديگر خودش اعلام آمادگي كرد، پس از چند جلسه آزمودن در خانه و مسجد در ميان جمع خودي ها ، بعنوان تعزيه خوان وارد جمع مي شود و اين پروسه ممكن است پنج سال طول بكشد .

شبيه خوانان زنان اهل حرم يك سري وظايف نانوشته دارند كه در هيچ نسخه اي نوشته نشده است ، ولي به فرمان زينب كه سالارزنان غافله كربلاست ، همگي آن وظايف را در زمانهاي مقرر انجام ميدهند ، مثل ناله ها و افغانهاي لازم در زمان حملة لشكر به خيمه گاه و يا فرياد العطش كودكان و يا گريه و زاري بر كشتگان قوم دغا .

 

/ 0 نظر / 6 بازدید